faq - najčastejšie otázky

faq - najčastejšie otázky - mikrozelenina a mikrobylinky

Čo je mikrozelenina a mikrobylinky (microgreens)?

"Microgreens“ sú výhonky rastlín zeleniny alebo bylín. Za mikrozeleninu a mikrobylinky sa považujú rastliny v štádiu vývoja prvých klíčnych listov tzv. kotyledónu.

Aký je rozdiel medzi klíčkami, mikrozeleninou a mikrobylinkami (microgreens)?

Klíčky, mikrozelenina a mikrobylinky nie sú to isté. Klíčky rastú bez použitia substrátov a sú prvým vývojovým štádiom vývoja rastliny. Klíčky potrebujú pre svoj rast iba konštantnú vlhkosť. Mikrozelenina a mikrobylinky rastú dlhší čas. Sú to rastliny v ďalšom vývojovom štádiu svojho života – v čase tvorby kotyledónu a koreňového systému. Z dôvodu potreby tvorby koreňov resp. stability rastliny sa pestujú na substráte (celulóza, kokosové alebo konopné vlákno, rašelina). Mikrozelenina a mikrobylinky tiež potrebujú svetlo. Rastliny sú zberateľné a konzumovateľné približne po 7-21 dňoch. V tomto čase sú na vrchole intenzity svojej chuti, farby a v prvom rade nutrientov.

Čo je potrebné na pestovanie mikrozeleniny a mikrobyliniek?

Na pestovanie microgreens je potrebné okrem kvalitných semienok aj vhodný substrát. Vhodným typom substrátov sú celulóza, kokosové vlákno, konopné vlákno alebo rašelina. Nevyhnutnou podmienkou je udržiavaná vlhkosť respektíve vlaha a optimálnou teplotou sa javí rozmedzie medzi 17-25 stupnov celzia. Závisí to od druhu rastliny a tiež sa od teploty odvíja aj dynamika a kvalita postupného vývoja rastu rastliny.

Je možné použiť bežné semienka na pestovanie mikrozeleniny a mikrobyliniek?

Bežné semienka na pestovanie zeleniny a byliniek bývajú chemicky ošetrené a tak je absolútne nevhodné ich používať na pestovanie mikrozeleniny a mikrobyliniek. Semienka na pestovanie microgreens by mali nevyhnutne byť označené pre tento účel.

Sú semienka na pestovanie mikrozeleniny a mikrobyliniek organické?

Niektoré sú organické, niektoré sú non-GMO. Semienka nie sú žiadnym spôsobom chemicky upravované a tak je ich možné bezpečne používať.

Používajú sa pri pestovaní mikrozeleniny a mikrobyliniek hnojivá alebo stimulanty?

Nie je to vôbec potrebné. Mikrozelenina a mikrobylinky porastú na substráte len s podporou vody a kvalitného svetla.

Ak chcem začať, ktoré rastliny mám na začiatok zvoliť?

Je pravdou, že niektoré druhy sa pestujú ľahšie, niektoré sú náročnejšie. Na začiatok je vhodné pri prvých pokusoch dať šancu rastlinám, ktoré veľa starostlivosti nevyžadujú nazbierať tak potrebné skúsenosti pre pestovanie iných druhov. Pomerne jednoduché na pestovanie microgreens sú rastliny z rodiny Brassicaceae. Sem patria rôzne druhy kapusty ako napríklad červená kapusta, kaleráb, brokolica, kel, horčica, reďkovky a kapusta pak choi. Rozhodne medzi prvými skúste rukolu, žeruchu a hrášok. 

Začal/a som pestovať microgreens a na substráte sa objavila biela hmota, ktorá vyzerá ako pleseň.

Nie je to pleseň. Sú to koreňové chĺpky, ktorými sa rastlina začína viazať na substrát a začína z neho príjmať vlahu, prípadne živiny. Pleseň, alebo hniloba sa môže objaviť pri nedodržaní správnych postupov ako napríklad nedostatočná cirkulácia vzduchu, nadmerné zavlažovanie. Pri dodržaní správnych postupov by rastliny plesnivieť nemali. Ak sa pleseň ale skutočne objaví, odporúča sa takéto rastliny nekonzumovať.

Ako správne strihať mikrozeleniny a mikrobylinky?

Na strihanie je vhodné použiť bežné ostré nožnice. Niektorí pestovatelia používajú ostrý nôž. Technika je vecou praxe a osobných preferencií. Rastliny je treba strihať čo možno najnižšie nad substrátom (1cm)  a minimalizovať odpad. Stonka obsahuje obrovské množstvo nutrientov a je tiež zdrojom chuťových vlastností rastliny, nekonzumujte len lístky.

Dokážu mikrozelenina alebo bylinky rásť znova po zostrihaní?

Okrem hrachu to nezvládne žiadny iný druh rastliny, ktorý sa na účely pestovania mikrozeleniny a mikrobyliniek využíva. Rastlina v ďalších cykloch už nie je ani tak výdatná, čo sa obsahu vitamínov a minerálov týka. Zvyšný substrát s korienkami rastlín je možné ale kompostovať. Je zdrojom mnohých ďalších živín pre ostatné rastliny.

Je možné mikrozeleninu a mikrobylinky po zostrihaní skladovať v chladničke?

Áno je to možné. Po zostrihaní je možné nejaký čas uchovávať niektoré druhy mikrozeleniny a mikrobyliniek v chladničke. Na tento účel sa odporúča vzduchotesná nádoba. Takto uskladnené rastliny vydržia niekoľko dní. Krehké druhy nie sú vhodné na uskladnenie v chladničke z dôvodu vyššieho odparu vlhkosti a rýchlej strate vizuálnej kvality. Mohutnejšie druhy ako napríklad hrášok, reďkovka, slnečnica vydržia pri kvalitnom uskladnení približne 3-5 dní bez straty chuti a svojej textúry. Majte ale na pamäti, že takto uskladnené rastliny strácajú tiež aj svoju nutričnú hodnotu a preto sa odporúča ich konzumovať priamo čerstvé. Zo substrátu ich môžete tiež postupne strihať. Nebojte sa experimentovať.

Je potrebné mikrozeleninu a mikrobylinky pre konzumáciou umývať?

Pre konzumáciou hoci aj vo vlastnom domácom prostredí sa odporúča zostrihané rastliny opláchnuť. Niektoré druhy je vhodné opláchnuť aj v miske s čistou vodou a zbaviť rastliny nežiadúcich prípadných škrupín zo semienok (slnečnica), prípadne kúskov substrátu z procesu strihania. Raz umyté rastliny ale už ďalej neskladujte a v krátkom čase skonzumujte.

Je možné využiť microgreens pri varení.

Mikrozelenina a mikrobylinky nie sú vhodné na priame varenie. Vystavením vysokej teplote stratí táto mladá rastlina svoju textúru a nutričný profil sa zmení absolútne. Odporúčame pridať ich do Vášho jedla ako čerstvé, až keď je jedlo hotové. Pridať rastlinky na horúce jedlo alebo teplej polievky je v poriadku. Využívajte svoje microgreens predovšetkým do čerstvo pripravených smoothies, do šalátov, sendvičov alebo na rizotá a cestoviny.

Môžem microgreens sušiť?

Áno, sušenie je možné a vhodnejšie pre zachovanie živín v rastlinách ako proces tepelného spracovania. Robte tak ale iba vtedy, ak máte nespotrebovateľný prebytok. Rátajte ale s tým, že rastliny obsahujú veľké množstvo vody a po dehydratácii stratia približne 90-95% svojej pôvodnej hmotnosti a objemu. Sušené microgreens možno už nebudú tak famózne chutiť, nebudú mať svoju špecifickú textúru, budú ale plné živín a po pridaní do Vášho smoothies alebo polievky bude ich nutričná hodnota náležite využitá. Sušené microgreens môžete využiť na výrobu domácich koreninových vegiet, koreninových zmesí a podobne.

Je možné mikrozeleninu alebo mikrobylinky mraziť?

Možné to je, nie je to ale vôbec potrebné. Po rozmrazení budete navyše sklamaní. Čo ale môže byť riešením ak máte prebytky je zamrazenie si napríklad hotového smoothie, kde boli microgreens použité.

Otázka, ktorú mám sa tu nenachádza.

Neváhajte nás kontaktovať, radi Vám ju zodpovieme.